2026-10-26 - Daily average emission concentrations of pollutants from the stack
Parameter Symbol Unit Measured value Limit value
Hydrochloride acidHClmg/Nm³ 0.936.00
Sulfur DioxideSO2mg/Nm³ 22.0530.00
AmmoniaNH3 mg/Nm³ 2.7410.00
Total Organic CarbonTOCmg/Nm³ 0.0010.00
Nitrogen OxidesNOxmg/Nm³ 106.33120.00
Carbon MonoxideCOmg/Nm³ 0.2650.00
Particles - PM-mg/Nm³ 0.025.00
Hydrogen FluorideHFmg/Nm³ 0.041.00
MercuryHgµg/Nm³ 0.7720.00
HCl at stack average [mg/Nm³ D]
Date Reference value Measured value
2026-10-20 6.00 0.96
2026-10-21 6.00 0.97
2026-10-22 6.00 0.97
2026-10-23 6.00 1.12
2026-10-24 6.00 0.99
2026-10-25 6.00 0.96
2026-10-26 6.00 0.93
  • Reference value
  • Measured value
SO2 at stack average [mg/Nm³ D]
Date Reference value Measured value
2026-10-20 30.00 23.27
2026-10-21 30.00 23.54
2026-10-22 30.00 23.79
2026-10-23 30.00 21.53
2026-10-24 30.00 22.73
2026-10-25 30.00 23.42
2026-10-26 30.00 22.05
  • Reference value
  • Measured value
NH3 at stack average [mg/Nm³ D]
Date Reference value Measured value
2026-10-20 10.00 3.40
2026-10-21 10.00 3.19
2026-10-22 10.00 3.37
2026-10-23 10.00 2.52
2026-10-24 10.00 2.86
2026-10-25 10.00 3.40
2026-10-26 10.00 2.74
  • Reference value
  • Measured value
TOC at stack average [mg/Nm³ D]
Date Reference value Measured value
2026-10-20 10.00 0.00
2026-10-21 10.00 0.00
2026-10-22 10.00 0.01
2026-10-23 10.00 0.02
2026-10-24 10.00 0.04
2026-10-25 10.00 0.02
2026-10-26 10.00 0.00
  • Reference value
  • Measured value
NOx at stack average [mg/Nm³ D]
Date Reference value Measured value
2026-10-20 120.00 102.47
2026-10-21 120.00 102.52
2026-10-22 120.00 103.38
2026-10-23 120.00 106.45
2026-10-24 120.00 107.41
2026-10-25 120.00 105.05
2026-10-26 120.00 106.33
  • Reference value
  • Measured value
CO at stack average [mg/Nm³ D]
Date Reference value Measured value
2026-10-20 50.00 0.34
2026-10-21 50.00 0.31
2026-10-22 50.00 0.71
2026-10-23 50.00 0.65
2026-10-24 50.00 0.73
2026-10-25 50.00 0.52
2026-10-26 50.00 0.26
  • Reference value
  • Measured value
Dust at stack average [mg/Nm³ D]
Date Reference value Measured value
2026-10-20 5.00 0.02
2026-10-21 5.00 0.02
2026-10-22 5.00 0.02
2026-10-23 5.00 0.02
2026-10-24 5.00 0.02
2026-10-25 5.00 0.02
2026-10-26 5.00 0.02
  • Reference value
  • Measured value
HF at stack average [mg/Nm³ D]
Date Reference value Measured value
2026-10-20 1.00 0.03
2026-10-21 1.00 0.03
2026-10-22 1.00 0.04
2026-10-23 1.00 0.02
2026-10-24 1.00 0.03
2026-10-25 1.00 0.02
2026-10-26 1.00 0.04
  • Reference value
  • Measured value
Hg at stack [µg/Nm³ D]
Date Reference value Measured value
2026-10-20 20.00 0.27
2026-10-21 20.00 0.72
2026-10-22 20.00 0.91
2026-10-23 20.00 0.76
2026-10-24 20.00 0.63
2026-10-25 20.00 0.67
2026-10-26 20.00 0.77
  • Reference value
  • Measured value
Parametar oznaka GVE jedinica test Period uzorkovanja u 2024
01.02.-20.03. 01.02.-20.03. 21.03.-23.04. 22.4.-21.05 22.05.-01.07.
Dioksini i Furani PCDD/F < 0.06 ng/Nm3 0.035 0.0033 0.035 0.0032 0.004
Polihlorovani bifenili PCBs ng/Nm3 0.0029 0.0016 0.0063 0.0012 0.00034
Ukupno PCDD/F + PCB < 0.08 ng/Nm3 0.0379 0.0049 0.0413 0.0044 0.00434

Redovna i kontrolna merenja vrši akreditovana laboratorija Aerolab.
U tabeli su prikazane Maksimalno izmerene masene koncentracije  parametrara koji se prate

PARAMETAR OZNAKA GVE JEDINICA Maksimalno izmerene masene koncentracije po periodima merenja
UREDBA* BREF** 06.02- 09.02.2024 07.05. – 15.05.2024 24.09- 27.09.2024
Ugljenmonoksid CO 50.00 50.00 mg/m3 3.11 ± 0.21 2.90 ± 0.20 1.84 ± 0.12
Azotni oksidi izraženi kao NO2 NO2 200.00 120.00 mg/m3 121.19 ± 4.50 123.75 ± 4.45 120.38 ± 4.45
Oksidi sumpora izraženi kao SO2 SO2 50.00 30.00 mg/m3 19.64 ± 2.24 17.62 ± 2.01 26.97 ± 3.08
Amonijak NH3 X 10.00 mg/m3 3.26 ± 0.19 5.84 ± 0.34 10.27 ± 0.60
Fluorovodonična kiselina HF 1.00 1.00 mg/m3 0.53 ± 0.02 < 0.14 ± < 0.01 ND
Hlorovodonična kiselina HCl 10.00 6.00 mg/m3 1.06 ± 0.06 0.67 ± 0.04 1.61 ± 0.09
Ukupan organski ugljenik TOC 10.00 10.00 mg/m3 ND ND 0.32 ± 0.03
Praškaste materije – 10.00 5.00 mg/m3 ND ND ND
Živa Hg 0.05 0.02 mg/m3 1.24×10-3 ± 2.42×10-4 ND ND
Kadmijum i Talijum Cd+Tl 0.05 0.02 mg/m3 ND ND ND
Metali (Sb+As+Pb+Cr+Co+Cu+Mn+Ni+V) – 0.50 0.30 mg/m3 1.11×10-2 ± 1.47×10-3 3.22×10-3 ± 4.24×10-4 5.27×10-2 ± 7.53×10-3
Dioksini i Furani PCDDs/PCDFs 0.10 0.04 ng/m3 ND 1.91×10-3 ± 3.44×10-4 2.34×10-3 ± 4.21×10-4
PCBs slični dioksinima PCB X 0.06 ng/m3 ND 4.12×10-4 ± 7.42×10-5 ND
Benzo(a)piren C20H12 X X µg/m3 ND ND ND
PAHs izraženi kao benzo(a)piren PAH X X µg/m4 ND ND ND
Azot-suboksid N2O X X mg/m3 11.46 ± 0.67 14.56 ± 0.68

ND- nije detektovano (rezultat je ispod granice detekcije analitičke metode)
*- granična vrednost data u Uredbi o tehničkim i tehnološkim uslovima za projektovanje, izdradnju, opremanje i rad postrojenja i vrstama otpada za termički tretman otpada, granične vrednosti emisije i njihovo praćenje („Službeni glasnik RS” broj 103/2023)
**- granična vrednost data primenom najboljih dostupnih tehnika (BAT) navedenih u Best Available Techniques (BAT) Reference Document (BREF) for Waste Incineration; EUR 29971 EN; Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2019. (Industrial Emissions Directive 2010/75/EU Integrated Pollution Prevention and Control). Poglavlje 5, deo 5.1.2 i 5.1.5.

Copyright © Beo Čista Energija — All rights reserved.